CZY POLACY POTRAFIĄ OSZCZĘDZAĆ WODĘ?

0
3358
5 lipca 2017

Jeden metr sześcienny wody to aż 1000 litrów – dowiedz się jak skutecznie oszczędzać wode

Okazuje się, że Polacy bardzo rozsądnie gospodarują wodą już od wielu lat. W ciągu ostatniej dekady zmniejszyliśmy jej zużycie prawie trzykrotnie. W Polsce pobór wody na mieszkańca kształtuje się na poziomie ok. 120 litrów dziennie. Według danych pochodzących z GUS w ciągu roku zużywamy ok. 34 m3 wody na osobę w miastach i ok. 25 m3 wody na osobę na terenach wiejskich. W tej kwestii duży przełom odnotowaliśmy w latach dziewięćdziesiątych, kiedy przechodziliśmy z jednego systemu gospodarczego na drugi. Wówczas zużycie wody kształtowało się na poziomie 250-350 litrów dziennie. Jest to dokładnie tyle samo, ile zużywają sąsiadujący z nami Niemcy czy też Francuzi. Pod względem najmniejszego zużycia w Europie przodują Holendrzy, zużywając stosunkowo małe ilości wody, zaledwie na poziomie 80-90 litrów na dzień. Z drugiej strony Szwajcarzy czy Norwegowie osiągają zużycie przekraczające nawet 200 litrów dziennie. Jak to się stało, że Polacy tak rozsądnie korzystają z dostępnych zasobów?

 

Dopiero na początku lat 90-tych XX wieku rozpoczęto masowo montować wodomierze w mieszkaniach czy domach. Wcześniej obowiązujące stałe ryczałty pozwalały na korzystanie z wody praktycznie bez ograniczeń. Badania pokazują, że Polacy mają obecnie dużą świadomość dotyczącą oszczędzania wody, np. biorą prysznic zamiast kąpieli i wiedzą, że ekonomiczna zmywarka zużywa o wiele mniej wody niż ręczne zmywanie. Wśród dodatkowych działań wymieniamy także uruchamianie jedynie pełnej pralki, zbieranie deszczówki np. do podlewania ogrodu, a także stosowanie ekologicznych baterii, zakup toalety wyposażonej w dwa przyciski czy instalacja perlatorów montowanych w prysznicach oraz na bateriach łazienkowych i kuchennych. Prawie 20% zużywanej codziennie wody pochłaniają urządzenia sanitarne – nawet 20-30 litrów na osobę. Standardowe spłuczki mają zwykle pojemność 6 l, ale dzięki regulacji jednorazowo możemy zredukować zużycie wody o połowę. Dla porównania spłuczki starego typu, jednorazowo zużywają nawet 10 l wody.

Zebraliśmy dla Was piętnaście porad, które pozwolą korzystać z wody jeszcze ekonomiczniej

Warto wyrobić w sobie nawyki, które skutecznie obniżą codzienne zużycie wody:

1. Zęby płucz wodą z kubka, dzięki temu zużyjesz jej 150-200 mililitrów. Swobodnie lecąca z kranu woda to co najmniej kilka litrów na jedno mycie zębów.

 

Płukanie zębów wodą z kubka przyczynia się do oszczędności wody

 

2. Zamiast kąpieli w wannie wybierz prysznic. Dzięki temu zużyjesz tylko 20% wody – wanna ma pojemność ok. 180-200 litrów. Jeżeli koniecznie chcesz wziąć kąpiel, nalej wody tylko do połowy wysokości wanny. To wystarczy!

3. Jeśli zredukujesz czas pod prysznicem do pięciu minut dziennie, zużyjesz nawet o 3500 litrów mniej wody miesięcznie. Dodatkowo – każdy czterominutowy prysznic zużywa tylko 60 litrów wody, podczas gdy 10-minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 litrów wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny.

4. Zainstaluj perlator – jest to urządzenie działające na zasadzie dławienia strumienia wody wypływającej z baterii i jednoczesnego mieszania jej z powietrzem. W efekcie strumień pozostaje tak samo silny, a wody zużywa się o wiele mniej.

 

Perlator pomaga oszczędzać wodę

Zdjęcie perlatorów

 

5. Uszczelnij krany. Swobodnie kapiąca woda z kranu to nawet 1700 litrów zmarnowanej wody rocznie.

6. Załóż baterie jednouchwytowe, które natychmiast regulują temperaturę. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu, jak i samej wody.

7. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać. Niezbyt uciążliwy zabieg, a oszczędności spore.

8. Korzystaj z programów ECO, w które wyposażonych jest większość zmywarek, pralek oraz innych urządzeń domowych. Pozwalają one nawet o 50% zmniejszyć zużycie wody oraz energii elektrycznej. Zyskujemy więc podwójnie – oszczędzając zarówno wodę, jak i prąd.

9. Nie wyrzucaj resztek jedzenia do zlewozmywaka – ich spłukanie i późniejsze mycie zlewozmywaka pochłania bardzo duże ilości wody. Lepiej jest zebrać resztki np. ręcznikiem papierowym i wyrzucić do kosza na śmieci.

10. Korzystaj ze zmywarki. Tradycyjna zmywarka zużywa 15-22 litrów wody, a na zmywanie ręczne potrzeba 50-100 litrów. Jeżeli Twoja zmywarka posiada wspomnianą już funkcję ECO, staraj się ją włączać jak najczęściej. Załaduj też urządzenie do pełna.

11. Nastawiaj pranie dopiero wtedy gdy masz pełny bęben, w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 1800 litrów na miesiąc. Jedna pełna pralka zużyje mniej wody, niż dwie zapełnione w połowie.

12. Przy zakupie nowej pralki weź pod uwagę te, które mają funkcję prania ekonomicznego oraz opcję “pół wsadu”, która pozwoli zużyć wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.

 

 

Czy Polacy potrafią oszczędzać wodę?

 

 

13. Do podlewania ogrodu stosuj zraszarki – wąż ogrodowy to strata kilkudziesięciu litrów wody przy każdym podlewaniu.

14. Przykryj ziemię specjalną folią i korą drzewną, które utrzymują dłużej wilgoć w ziemi. Dzięki temu nie musisz podlewać tak często ogrodu.

15. Latem podlewaj ogród wczesnym rankiem, lub późnym wieczorem – w ten sposób unikniesz wyparowywania wody podczas popołudniowych upałów.

 

 

Czy skoro zużywamy i tak statystycznie niewiele wody, musimy myśleć o dodatkowych oszczędnościach? Owszem! Jeżeli bowiem połączymy rozsądne gospodarowanie prądem, wodą, segregację śmieci oraz zakupy w takich ilościach, aby nie wyrzucać jedzenia, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie w jednym gospodarstwie domowym. Można tę kwotę przeznaczyć na wakacje lub inne przyjemności. Pamiętaj też, że ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej, bieżącej wody. Jesteśmy w uprzywilejowanej grupie, dlatego też warto podchodzić do niej z  należytym szacunkiem.